Elbistan'ın Büyükşehir Belediyesi'ne Bağlanması Sorunu

Elbistan’da, belde ve diğer ilçelerde de konuyla ilgili tartışmalar sürüyor. Nurhak ilçesi başta olmak üzere Ekinözü ilçesindeki siyasilerde Elbistan’ın il olabilmesi için destek verdiklerini açıkladılar.

Büyükşehir konusunda halkın fikrinin sorulması istenirken, Elbistan Ziraat Odası’nda yapılan toplantıda bu konuda çalışma yapılabilmesi amacıyla komisyon oluşturulması kararı alındı.

Ziraat Odası Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya; Nurhak Belediye Başkanı Ahmet Akkuş, Bakış Belediye Başkanı Kamber Yurdakurban, Demircilik Belediye Başkanı Ali Ekber Tepe, Büyükyapalak Belediye Başkanı Yusuf Kılınç, CHP Elbistan İlçe Başkanı Naci Göçmen, MHP Elbistan İlçe Başkanı Ali Demir, BBP Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, BBP Nurhak İlçe Başkanı Bülent Kaya, CHP Nurhak İlçe Başkanı Şah İsmail Elma, Maden İş Sendikası Başkanı Adil Bölükbaşı, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, Mimarlar Odası Başkanı Mehmet Şahin, Marangozlar Odası Başkanı Yunus Hurman, Berberler Odası Başkanı Mükremin Alagöz, Şoförler Odası Başkanı Selahattin Atalay, Bakkallar Odası Başkanı Mehmet Dilli, Ekinözü Ziraat Odası Başkanı Muharrem Alkılınç, Türk Eğitim Sen Elbistan Temsilcisi Musa Demir, Ülkü Ocakları Başkanı Murat Kılınç ve CHP Gençlik Kolları Başkanı Umut Kuyumcu katıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Bilindiği gibi ticaret odasında ilk toplantımızı yapmıştık. Konu 4 tane kuzey ilçenin genel sorunudur. Kahramanmaraş’a en yakın ilçemiz 160 kilometredir. En uzağımız 200 kilometredir. Kahramanmaraş’ın büyükşehir olmasına hiçbir tereddüdümüz yok. Büyükşehir olmasını canla başla isteriz. Ama Kahramanmaraş’ımız büyükşehir olurken, 200 kilometre uzaklığındaki bir ilçenin mahalle olmasını da istemiyoruz. Bu bölgeye yazık olur. Bu durum iktidarı, siyasetçisi, sivil toplumu, köylüsü, muhtarı, azası için geçerlidir. Onun için mücadelemizi devam ettirmemiz gerekiyor. Gücümüz kadar. Bizi dinlemezlerse bizden doğan çocuklara yarın torunlarımıza biz bu mücadeleyi yaptık ama başaramadık, bizi dinlemediler deme imkânımız olması gerekiyor. Ben inanıyorum ki bu toplantımız ileride de çoğalarak devam edecek. Belediye başkanlarımızda da buradalar. Onlarla birlikte yürüyeceğiz. Mücadelemizi Ankara’ya sesimizi duyurana kadar sürdüreceğiz. Mutlaka sesimizi duyarlar” dedi.

Bakış Belediye Başkanı Kamber Yurdakurban, “Bu Elbistan’ın sorunudur. Herhangi bir siyasi partinin sorunu değildir. Elbistan burada birlik beraberliğini yakalamışken bizde üstümüze ne düşüyorsa bunu yapmalıyız. Bugün Elbistan birlik beraberliğini devam ettirirse inanıyorum ki bir şekilde hedefimize ulaşırız. Elbistan, Türkiye’de 30 ilden büyük olan bir ilçedir. Türkiye’nin dördüncü büyük ovasıdır. Enerji bakımından bir numaradır. Şeker konusunda aynı şekildedir. Ama Elbistan’ımızı götürüp de 170 kilometre, Nurhak ilçemize 200 kilometre olan Kahramanmaraş’a yerel yönetimler olarak bağlamanın bir anlamı yoktur. Bizim şuan için talep ettiğimiz konu büyükşehir mücavir alanının dışında tutsunlar. Büyük ilçe olarak kalalım. Belki Elbistan’ın ileri ki dönemlerde il olma şansı olabilir. Gönül isterdi ki sivil toplum örgütleri, bütün belediye başkanları, herkes burada olsaydı. Ama Elbistan’ımız için ne gerekiyorsa hepimiz beraber yapmalıyız. Bugün 9 tane belde var. Elbistan’da bu 9 tane belde Elbistan’ın Mahallesi olacak. İmar uygulamasında 7 metrelik yolun dışında büyükşehrin izni olmadığı takdirde herhangi bir imar uygulaması da olmayacak. Asfalt dökemeyecek. Yani 7 metreden sonra büyükşehrin izni olamadan bir şey yapamayız. Kahramanmaraş hiçbir zaman dönüp de kuzey ilçelerine sıcak bakmadı. Bakmıyor da. Sivil toplum örgütleri olarak, siyasi partiler olarak biz Elbistan’ımıza sahip çıkalım. Birlik beraberliğimizi sağlarsak inanıyorum ki hedefimize ulaşmış oluruz” dedi.

“ELBİSTAN VAZGEÇSE BİZ GEÇMEYİZ”

Nurhak Belediye Başkanı Ahmet Akkuş, “Ziraat odası başkanımıza teşekkür ediyoruz. Elbistan’ın il olması konusunda bizleri telefonla aradığında 45 kilometre uzaklıkta bulunan Nurhak ilçesinin belediye başkanı olarak canla başla geldim. Ziraat odası başkanımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş’a en uzak ilçe Nurhak ilçesidir. Elbistan ilçedeki yaşayan buradaki bulunan belediye başkanlarımız, sivil toplum örgütleri olarak sizler vazgeçseniz bile Nurhak ilçesi olarak Elbistan’ın il olma talebinden biz vazgeçmeyeceğiz. Elbistan, Kahramanmaraş’a 170 kilometredir. Nurhak olarak Kahramanmaraş’a uzaklığın acısını yıllardır çeken bir ilçe olarak uzaklığın ne anlama geldiğini ne çilesinin olduğunu en iyi bizler biliriz. Bu nedenle diyoruz ki Elbistan kendisi vazgeçse bile Nurhak olarak biz Elbistan’ın il olma talebinden vazgeçmeyeceğiz.

Şimdi Bayındırlık İl Müdürlüğünden, Sağlık İl Müdürlüğünden bugünün konusu birkaç gün önce yaşanan bir olay basında dile geldi. Biliyorsunuz Elbistan’ın İğde Kasabası ile Nurhak ilçemizde kuduz vakası yaşandı. Sağlık İl Müdürü şimdi makam odasından çıksa yaklaşık 2-3 saat sonra olay yerine gelebilecek. Bir Sağlık İl Müdürünün 3 saat uzaklıkta başka ilçesi olan il olduğunu sanmıyorum.

Türkiye coğrafyamızı düşündüğümüzde birbirine bu kadar uzak ilçesi olan herhalde Kahramanmaraş gibi ender yerlerdir. Bu ovada bir il ihtiyacı var. İl de Elbistan olmalı. Ekonomisiyle, gelişmişliği ile Elbistan il olmalıdır. Vicdan sahiplerine sesleniyor Elbistan’ın toprakları. Elbistan il olmalı il olma talebini günden güne çoğaltarak devam ettirmelidir. Ama biz Elbistan’ın ovası ile ekonomisi ile yaşam biçimiyle gelişmişlik düzeyiyle bu üzerinde yürüdüğümüz topraklar bize sesleniyor. Eğer bu toprakların sesini dinlemezsek yarın torunlarımıza, çocuklarımıza verilecek bir hesabımız var demektir. Ben Nurhak ilçesinin belediye başkanı olarak bütün Nurhaklıların özlemidir. Elbistan’ın topraklarına bir vefa borcudur. Elbistan’ın il olma talebi dile getirilmelidir. Her koşulda bu yönde verilecek her türlü emeğin bir tarafından tutmaya Nurhak ilçesi olarak biz hazırız. Elbistanlılardan daha katılımlı bu sorunun daha yüksek sesle dile getirilmesini talep ediyoruz. Yine söylüyorum Kahramanmaraş iline en uzak ilçe olarak, bir il merkezine uzaklığın ne demek olduğunun acısını bizler çok iyi yaşadık. Günden güne de yaşıyoruz. Bu yüzden Elbistan il olmalı, Nurhak İl’ine 40 kilometre uzaklıkta bir ilçe olmak istiyor.

Elbistan topraklarında yaşayan Elbistan topraklarına yakın olan ilçeler olarak ta Elbistan’ın il olma talebi siyaset üssü bir meseledir, vicdan meselesidir. Bu vicdanı yerine getirmek durumundayız. Bu yönde verilecek mücadelenin her türlü yanındayız. Sizi destekliyoruz. Nurhak’tan bütün vatandaşlarımızın talebi de budur” diye konuştu.

Demircilik Belediye Başkanı Ali Ekber Tepe; “Görüyorum ki Elbistan’ın bir meselesi olduğunda siz değerli sivil toplum örgütü üyeleri ve başkanları olarak duyarlılığınızı gösterdiniz. Bu toplantıda sanki bir bütünlüğün eksik olduğunu gördüm. Biz istiyoruz ki Elbistan bir mahalle durumuna düşmesin. 170 kilometre uzaklık her ne şekilde olursa olsun birimlerin buraya gelmesi demek. Burası sürgün yatağı. Kahramanmaraş’tan çıkan bir memurun buraya gelmesi Elbistan’a git görev yap şu işi bitir gel demesiyle sonuçlanıyor. Ve sürgün yeri olarak kabul ediliyor. En uzak ilçe. Ekonomisiyle, Türkiye’nin 4’üncü büyük ovasıdır. Büyükşehir olduğu takdirde merkez ilçe olmasını biz öncelikle istedik. Çünkü ileride il olmasını isteriz. Yinede aynı şeyleri tekrarlıyorum. Evet, Kahramanmaraş büyükşehir olsun. Beldelerin kapanmasına belde belediye başkanı olarak bir şey demiyoruz. Ancak Elbistan’ı sevenlerin buranın il olma özelliği ve il sevdalısını unutmasınlar. Gençler, Aydınlar, Düşünürler, Sivil toplum kuruluşları ve parti başkanları olarak hep gönlümüzden Elbistan’ın il olması geçmiştir. Ama şimdiye kadar bunu gerçekleştiremedik. Bu salonun iki katına sığacak düzeyde sivil toplum örgütün başkanlarının olması gerekirken ne yazık ki yarısını doldurabiliyoruz. Bu beni şahsen üzüyor. Dikkat ederseniz düşünce yapısına bakılmaksızın, burada ayrı ayrı siyasi düşüncelerde olan insanlar var. Ancak hepimizin ortak paydası Elbistan. Bizim başka bir sevdamız yok. Elbistan il olduğu takdirde bütün mesele hizmetlerin anında ve kısa zamanda bize ulaşmasıdır. Bizler bunun için çabalıyoruz. İstediğimiz tek şey Elbistan’ı adına şanına layık yaşanılabilir kent olmasıdır. Ortak paydamız bu” dedi.

Büyükyapalak Belediye Başkanı Yusuf Kılınç; “Hepimizin derdi sıkıntısı Elbistan’dır. Büyükşehir’e bağlandığımız zaman sıkıntı yaşayacağız. Elbistan’ımızın vilayet olmasını bekliyoruz. Ama maalesef vilayet olacak gibi değil. Ama olmayacaksa da büyükşehirden Elbistan’ımızı ayrı tutalım. Ama burada iktidar partisinden bir belediye başkanını göremedik. Buda bizi üzdü. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Burada her partiden insanlar var. Belediye başkanları var. Sivil toplum örgütleri var. Ama hükümetten kimseyi göremedik. Bu memleket meselesidir. Elbistan meselesidir. Sıkıntımız bu. Bunu particiliğe dökmenin bir anlamı yok. Biz belde belediye başkanları olarak, beldeler kapatılsın istiyoruz. Ama Elbistan’ımızın Kahramanmaraş’ın Mahallesi olmasını istemiyoruz. Kahramanmaraş’ın bizim nüfusumuza ihtiyacı da yok. Biz olmadığımız zamanda büyükşehir oluyor. Kahramanmaraş’ımız büyükşehir olsun. Ama Elbistan’ımızı ayrı tutsunlar istiyoruz. Buna uğraşıyoruz” dedi.

 

Haber Kaynağı: www.elbistankaynarca.com

Haber: Kenan ARAYICI2486 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret71389