Akbayır Halk Kütüphanesi Kuruluyor

 Elbistan'ın tarihi beldesi Akbayır (Til)' a "Halk Kütüphanesi" kuruluyor.

Türkiye Cumhuriyeti'ne birçok bürokrat ve bilim adamı yetiştirmiş olan güzel beldemize kurulacak olan "Halk Kütüphanesi" için siz de kitap bağışı yaparak katkıda bulunmak istiyorsanız, Proje Koordinatörü Emrullah TÖREN ile irtibata geçebilirsiniz. 

Bağışlayacağınız her kitap, daha donanımlı bir gençliğin yetişmesine katkıda bulunacaktır.

 

 

İletişim: etoren@anadolu.edu.tr

 

 

 

 

 

Akbayır Kasabası

Akbayır, Elbistan ilçesine bağlı en eski yerleşimlerden bir tanesidir. Akbayır (Til) köyünün tarihi M.Ö 5000-3000 yıllarına kadar dayanır. Köyde Kalkolitik Çağ'a ait iki büyük höyük mevcuttur.

Kahramanmaraş iline 185 km, Elbistan ilçesine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Güney tarafı Nurhak Dagları, kuzey tarafını Malatya kara yolu cevreler. Elbistan Ovası'nın doğu kesmini oluşturan Til Ovası üzerine kurulan kasaba geniş tarım arazilerine sahibtir. Nurhak Dağları'nın kuzey eteklerinden cıkan Kevkirli isimli kaynak suları ile bölge hayat bulmaktaydı, küresel ısınma nedeniyle bu su kaynakları tamamen kuruduğu için tarım alanları eski özelliklerini kaybetmiştir. Bu arazilerin altında zengin linyit yatakları vardır. Akbayır Köyü ve cevresinde sığırkuyruğu (yalangı) isimli bitkinin doğal yaşam alanıdır. Bu bitki şifalı bitkiler arasında olup bir cok sağlık sorununun çözümünde kullanılır.

 2712 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret77568