Tören, "Türk Dünyası Kültür Başkenti" Uygulamasını Anlattı

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nin Kasım 2012 etkinlikleri kapsamında, “Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

“Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir” konulu konferans, 27 Kasım 2012 tarihinde Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nin Odunpazarı’ndaki binasında Kasım 2012 etkinlikleri kapsamında düzenlendi. Aynı zamanda, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olan Türk Dünyası Bilgi Arşivi Genel Yayın Yönetmeni Emrullah TÖREN’in vermiş olduğu konferansa, Anadolu Üniversitesi’nden öğrenciler katıldı. 

Konuşmasına, Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinin ortaya çıkışını, tescili ve bu tescilin hangi toplantılarda, hangi kurumlarca yapıldığını anlatarak başlayan TÖREN, Astana’nın ardından Eskişehir’in “Türk Dünyası’nın İkinci Kültür Başkenti” olmasına dikkat çekti.

TÖREN, 2013 Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti çalışmalarının çıkarılan yasa ve kurulan ajans aracılığıyla yürütüldüğünü, açılışın 18 Kasım’daki “Geleneksel Türk Müziği Şöleni” ile yapıldığını ve 2013 içerisinde kültür, sanat ve eğitim alanları başta olmak üzere birçok alanda çeşitli etkinliklerin de yapılmasının planlandığını belirtti.

Konferans sonunda katılımcıların sorularını cevaplayan TÖREN, katılımcılara etkinliklerde konaklama, rehber ve fikir gönüllüsü olabileceklerini de söyledi.1796 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret78902