Tören'in Koordinatörlüğü'nü Yaptığı I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı Sona Erdii

 Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi Bahar Dönemi etkinliklerinden birisi olan I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı, 13 farklı ülkeden 40 öğrencinin katılımı ile Eskişehir’de düzenlendi. Türk Cumhuriyetleri’nden gelerek Türkiye’de turizm öğrenimi gören öğrencilerin Türkiye’ye uyum, dil, staj sorunları ve turizm okullarında verilen turizm eğitiminin sorunlarının tartışılması Kurultay’da tartışıldı. 

18 Nisan 2013, Perşembe günü Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Mavi Salon’da gerçekleştirilen açılış programında Kurultay Koordinatörü Arş. Gör. Emrullah TÖREN; “Eskişehir’in Türk Dünyası’nın Kültür Başkenti olması sebebiyle, bu etkinliğin ilkini Eskişehir’de düzenlediklerini ve bu Kurultay ile Türk Cumhuriyetleri’nden gelen öğrencilerin sorunlarını ve sorunlarına bulunacak olan çözüm önerilerini ilgili makamlara iletmeyi amaçlandığını” söyledi. Arş. Gör. Tören, Kurultayın düzenlenmesine verdikleri desteklerden dolayı Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Oda Restoran ve Simit Sarayı Anadolu Üniversitesi Şubesi’ne teşekkür etti.

 Daha sonra söz alan Kurultayın düzenlenmesi fikrinin sahibi ve Akademik Danışmanı Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla yapılan bu tür çalışmaların, kültür Başkentliği sürecine katkı sağlama konusunda önem kazandığını söyledi. Yıllardır Türk Dünyası’ndan gençlerin eğitim almak için Türkiye’ye geldiklerini anımsatan Kozak, gelen öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları sorunların tartışılması, çözüm önerilerinin paylaşılması gerektiğini söyledi. “Türk Dünyası olarak büyük bir topluluğuz” diyen Kozak, şöyle konuştu: “Biz Türk Dünyası’ndan kardeşlerimizle daha yakın işbirliği içinde olmak istiyoruz. Bu kurultayda amacımız; öğrenci arkadaşlarımızın buraya gelerek, kendi aralarında işbirliği olanaklarını artırmaları ve ülkelerine döndükleri zaman bunu geliştirmeleridir. Umarım kurultay, amacına ulaşır ”dedi.

Kurultay’ın ikinci gününde; Delegeler, Öğrencilerin Staj ve Çalışma Koşulları Sorunları, Öğrencilerin Türkiye’ye Uyum Sorunları, Öğrencilerin Dil Sorunları ve Öğrencilerin Eğitim-Öğretim Sorunları Komisyonları olmak üzere dört başlık altında sorunlarını ortaya koyup çözüm önerilerinde bulundular. Dört ana başlık altında toplanan sorunlarını ve bunlara ürettikleri çözüm önerileri oturum başkanları tarafından sunulduktan sonra, katılım belgelerinin verilmesi ve kapanış programına geçildi.

 “Sonuç Raporu”nun Türkiye Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi, Moğolca, Rusça, Arapça, İngilizce, Kazakça, Özbekçe, Türkmence, Uygurca, Tatarca olmak üzere toplam 11 dilde hazırlanacak sonuç kitapçığında yayımlayacağı ve ilgili kurum ve kuruluşlara gönderileceği açıklandı.

Kurultay programının son gününde; katılımcılar Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, Kentpark ve Odunpazarı Evleri’ni gezdikten sonra Eskişehir’den ayrıldılar.

Kurultay’a Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Doğu Türkistan, Tataristan, Kırım, Suriye, Rusya, K.K.T.C., Moğolistan, Buryat Cumhuriyeti olmak üzere 14 farklı ülkeden ve Akdeniz, Afyon Kocatepe, Nevşehir, Erciyes, Doğu Akdeniz, Anadolu, Osmangazi, Çanakkale Onsekiz Mart, Kocaeli, Hoca Ahmed Yesevi, Kastamonu, Sakarya Üniversitesi’nde eğitim-öğrenim gören öğrenciler katıldı.

 

I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultay'nın fotoğrafları için tıklayınız.1621 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret75865